DOTAZ

Dobrý den, 

syn chodí do dětské skupiny, která byla dnes zřizovatelem uzavřena z důvodu epidemie koronaviru. Ráda bych se zeptala, zda mám jako rodič v tomto případě nárok na Ošetřování člena rodiny? Ani ne pětiletý syn nemůže doma zůstat sám. Předem děkuji za odpověď, Iva B.

ODPOVĚĎ

Dobrý den. Ano, na ošetřovné nárok máte. Potvrzení Vám vydá zařízení – dětská skupina, kterou syn navštěvuje. Nárok na ošetřovné se uplatňuje na tiskopise Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který zaměstnanci vydá zařízení, které dítě navštěvuje. Tiskopis a další informace najdete v článku http://dsmpsv.cz/cs/novinky/203-osetrovne-pro-rodice-deti-v-detskych-skupinach-v-soucasne-mimoradne-situaci

DOTAZ:

Dobrý den,
může být jako kvalifikovaná pečující osoba vykazován v sytému (čipován) také člověk s rozestudovanou VŠ předškolní pedagogika a VŠ pro zdravotní sestry? Jako je to možmé u MŠ.

Předem děkuji za odpověď. Hana W., Praha

ODPOVÉĎ:

Bohužel v dětské skupině toto možné není. Pečující osoby musí splňovat odbornou způsobilost, kterou specifikuje § 5 odst. 5 zákona 247/2014 Sb. o dětských skupinách. Jedná se o široký okruh kvalifikací z oblasti pedagogické, zdravotní, sociální či profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky. Dle tohoto ustanovení musí mít pečující osoby ukončené vzdělání v některé z daných oblastí dané zákonem. V případě, kdy daná osoba studuje a nemá studium ukončené, nemůže být pečující osobou. Nelze ji tedy ani čipovat.

S jakýmikoliv dotazy se můžete obracet na metodiky v jednotlivých krajích – kontakty jsou zde http://dsmpsv.cz/cs/kontakty/krajske-kancelare .  Veškeré naše poradenství a podpora je zdarma.

_____________________________________________________________________

 

 

 

 

© Ministerstvo práce a sociálních věcí | Mapa stránek