shutterstock 260857394(Aktualizováno 30. 3. 2020) Pravidla pro ošetřovné se od března po celou dobu platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s COVID-19 mění. Nově mají rodiče nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení a některých sociálních služeb pro hendikepované. Čerpat ošetřovné mohou rodiče dětí mladších 13 let a bude vypláceno i při péči o starší hendikepované děti navštěvující školu. Stejně tak ho dostanou i lidé, kteří z důvodu uzavření zařízení některých sociálních služeb (denní stacionáře apod.) pečují o staršího hendikepovaného, který s nimi žije ve společné domácnosti.

 

 MPSV ikona tema OtazkaAktualizované informace k tématu ošetřovného včetně nejčastějších dotazů naleznete:

- na webu Ministerstva práce a sociálních věcí  a návod, jak postupovat je zveřejněn také v tiskové zprávě ministerstva Ošetřovné bezbolestně – návod jak postupovat.
- na webu České správy sociálního zabezpečení - AktualityAktuální informace k ošetřovnému
 
V případě živnostníků (OSVČ) bude výpadek jejich příjmů z důvodu péče o děti sanovat dle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu - informace na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.
 
 
MPSV ikona dokumentyPODMÍNKY PRO POSKYTNUTÍ OŠETŘOVNÉHO
  • Ošetřovné se zaměstnancům poskytuje na celou dobu platnosti mimořádného opatření o uzavření školních a dětských zařízení a některých sociálních služeb pro hendikepované.
  • Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodl sám zřizovatel.
  • Ošetřovné náleží rodičům s dětmi do 13 let. Posledním dnem, kdy může vzniknout nárok, je předcházející den před 13. narozeninami.
  • Pokud se rodiče starají o hendikepované dítě, neplatí žádná věková hranice.
  • Ošetřovné získají i lidé, kteří se z důvodu uzavření zařízení sociálních služeb (denní stacionáře apod.) starají o hendikepovanou osobu (alespoň I. stupeň závislosti), se kterou žijí ve společné domácnosti. Věkové omezení stanoveno není.
  • Pro vyplácení peněžní podpory OSVČ stanovilo Ministerstvo průmyslu a obchodu obdobná pravidla. O "ošetřovné" bude možné žádat od 1.4.2020 přes živnostenské úřady. Souhrnné informace o podpoře podnikatelům a živnostníkům ZDE.
  • Pečující se můžou při péči o dítě nebo hendikepovanou osobu střídat vícekrát bez omezení.

 

MPSV ikona tema TIPPOZOR! K žádosti o ošetřovné je třeba vždy po skončení kalendářního měsíce předat zaměstnavateli tiskopis „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Zaměstnavatel pak doplní další informace a předá podklady pro rozhodnutí o dávce příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí. Dávku vyplácí OSSZ a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.  

 
MPSV ikona upozorneniS ohledem na mimořádnou situaci v souvislosti s onemocněním COVID-19 žádáme, aby veřejnost minimalizovala osobní návštěvy na úřadech. Většinu záležitostí lze vyřídit elektronicky, případně telefonicky. Kontakty, formuláře a informace najdete nejen na stránkách MPSV, informace jsou zveřejňovány a aktualizovány také na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení - ČSSZÚřadu práce
 
Vláda také přijala další úlevy a podpory pro podnikatele a zaměstnance, přehled najdete na webu Vlády ČR. 
 
 

 

 

© Ministerstvo práce a sociálních věcí | Mapa stránek