Vaše dítě do místní školky nevzali a vy se chcete nebo musíte vrátit do práce? Zkuste se poohlédnout po dětské skupině ve vašem okolí, mají mnoho výhod a dítě přijímají už od jednoho roku!

Co je dětská skupin a co vše zaměstnavatelům, rodičům a dětem nabízí, se dočtete v celém článku ZDE
Foto svet zeny

VÝHODY DĚTSKÝCH SKUPIN

1. Jsou flexibilní
Otevírací doba je, zejména ve firemních dětských skupinách, obvykle nastavena podle vaší pracovní doby. Dítě navíc nemusí navštěvovat dětskou skupinu každý den nebo celý den.

2. Pomohou s postupným návratem do práce 
Dětské skupiny umožňují, abyste se postupně zapojili zpět do pracovního procesu. Pokud pracujete na částečný úvazek nebo máte pružnou pracovní dobu, využijete dětskou skupinu pro své dítě jen tehdy, když pracujete.

3. Jsou dostupné
Cílem je provozovat více menších dětských skupin na více místech. Vybudovat a provozovat dětskou skupinu není tak náročné, proto už je často začínají zřizovat přímo zaměstnavatelé pro své pracovníky, nebo univerzity pro studenty či učitele.

4. Od roka až do šesti let
Dítě do skupiny můžete přihlásit už v jednom roce, díky čemuž se významně rozšiřuje dostupnost péče i o ty nejmenší. Rodiče, kteří alespoň částečně hradí docházku svého dítěte do dětské skupiny, mají nárok na slevu na dani z příjmu.

5. Jsou finančně méně náročné
Nejsou provozovány za účelem zisku. Hradí se tedy pouze náklady na zřízení a provoz dětské skupiny.

6. Individuální přístup k dítěti
Ve skupinkách je menší počet děti, takže se o ně mohou pečující osoby lépe postarat a každému se individuálně věnovat. Na každých 6 dětí vždy připadá alespoň jedna pečující osoba.

7. Jsou alternativou k mateřským školám
Jednou z důležitých priorit je vycházet vstříc potřebám rodičů a usnadnit jim sladění pracovního a rodinného života. Velký důraz je kladen na individuální potřeby dítěte, proto rodiče mohou využít tzv. adaptačního období, kdy je dítě v daném kolektivu s rodičem nebo jiným blízkým člověkem, aby si lépe zvyklo.

 

 

© Ministerstvo práce a sociálních věcí | Mapa stránek