Vážení rodiče a poskytovatelé,

Ministerstvo práce a sociálních věcí od r. 2016 podporuje vznik a provoz zařízení pro nejmenší děti v tzv. mikrojeslích.

Mikrojesle nabízejí pravidelnou profesionální péči o děti od 6 měsíců do 4 let (do 4. narozenin) v kolektivu maximálně čtyř dětí zpravidla na jednu pečující osobu. 

MJ webDůležitým cílem zřízení nové služby péče o dítě v mikrojeslích bylo doplnit chybějící nabídku služeb pro nejmenší děti v malém kolektivu, při zachování rodinné atmosféry a individuálního přístupu pečujících osob, kdy takto malý kolektiv tato specifika umožňuje.

V současnosti je v provozu 98 mikrojeslí, většina bude fungovat do poloviny roku 2022.

V letech 2016–2020 probíhal systémový projekt Ministerstva práce a sociálních věcí „Podpora implementace služby péče o děti od šesti měsíců do čtyř let v tzv. mikrojeslích a pilotní ověření služby“. Jedním z hlavních cílů projektu bylo podpořit zřizovatele v rámci provozování mikrojeslí prostřednictvím komplexního poradenství a podpory. Během realizace projektu proběhlo 100 % návštěv zařízení, byly pořádány semináře a vytvořeny e-learningové kurzy pro pečující osoby v mikrojeslích.

Hlavním cílem projektu bylo zhodnocení pilotního ověření služby a návrh zákona, kterým by se mikrojesle v budoucnosti řídily, včetně systému financování z národních zdrojů. Další fungování služby mikrojeslí je nyní zahrnuto do novely zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, v návrhu nově jako zákon o poskytování služby péče o dítě v jeslích.

Veškeré informace o mikrojeslích najdete na stránkách www.mikrojesle.mpsv.cz, včetně hlavních výstupů projektu a seznamu mikrojeslí.

Přihlásit se k odběru novinek

Neplatný email.

Rychlý kontakt

ds@mpsv.cz

+420 221 922 829

Projekt vznikl za podpory

Webové stránky vznikly v rámci projektu Podpora implementace dětských skupin reg. č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_009/0002266. Tento projekt je financován z Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

Najdete nás

Napište nám

Vyrobeno v Rexonix | Mapa stránek